poniedziałek, 28 listopada 2016

piątek, 25 listopada 2016

220. "Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu" Joanna Jax

1






"Szczęście ... Hm ... To budzić się rano i mieć wybór. A żeby móc wybierać, trzeba mieć pieniądze, jakieś umiejętności, które możesz wykorzystać i wtedy możesz podejmować decyzje. Dobre, złe, nieważne. Ale własne."

Macie ochotę na niesamowicie kimatyczną powieść osadzoną w Polsce w latach 30? 

Początek XX wieku, małe miasteczko w Polsce, Chełmice, to tutaj wychowują się Alicja, Julian oraz rodzeństwo - Hanka i Emil. Julian pochodzi z bogatego rodu Chełmickich, reszta należą do biednej grupy mieszkańców. Na łożu śmierci matka Emila wyznaje mu, że jego ojcem jest Chełmickim, a Julian to jego przyrodni brat. Chłopak dowiadując się o tym, zaczyna pałać nienawiścią do swojego półbrata i zamierza się zemścić. W późnejszych latach, główni bohaterowie znaleźli się w Warszawie, aby spróbować lepszego życia. Jak poradzą sobie w czasie wojny? Czy Emil zemści się na Julianie?

Akcja książki dzieje się na przestrzeniu lat (od 1915 do 1940), dzięki temu nic nie dzieje się za szybko. Wszystko odbywa się naturalanym rytmem. Ale nie bójcie się, nie jest nudno, wręcz przeciwnie! Autorka zgrabnie opowiada dzieje bohaterów. Wybiera najważniejsze wydarzenia przytacza nam w całości, a te mniej ważne streszcza. Właśnie dlatego, mimo tak długiego okresu akcji, książka nie jest nużąca i czytelnika wciąga.
Poza tym, dzięki temu, że poznajemy bohaterów niemalże od kołyski, znamy bardzo dobrze motywacje ich czynów.
Najbardziej w tej powieści zauroczył mnie ten klimat tamtych czasów. Lata 30 przed wojną czy pierwszy rok wojny. Autorka pięknie przedstawiła tamte realia, aż czułam się jakbym tam była. 

Bohaterowie są świetnie wykreowani. Budzili we mnie mieszankę emocji. Raz nienawidziłam, raz kochałam, raz współczułam. Nikt tutaj nie jest całkowicie dobry albo do szpiku kości zły.

Na początku myślałam, że to książka nie dla mnie. Nie od razu pokochałam styl pisania autorki. Dopiero po kilkudziesięciu stronach przyzwyczaiłam się i doceniłam pióro Pani Joanny Jax. Nie zrażajcie się od razu, dajcie szansę tej książce ;) 

Minusem tej książki, a raczej formy powieści, a nie fabuły, jest brak rozdziałów. Czasem są przerwniki albo gdy przenosimy się w czasie i/lub miejscem. Z jednej stron jest to plus, uzyskana jest pewna ciągłość zdarzeń. Ale po prostu źle mi się czyta książki bez rozdziału ;)

Książka godna polecenia! Nie jest to książka historyczna. Jest to powieść obyczajowa osadzona, w XX wieku. Jestem niesamowicie ciekawa, jakie autorka ma pomysły na kolejne części cyklu, bo mam być to sześciotomowa seria :D 

Moja ocena: 5+

Za książkę dziękuję wydawnictwu Videograf SA

poniedziałek, 21 listopada 2016

niedziela, 20 listopada 2016

Wyniki konkursu "Zanim zgasną gwiazdy" Martyny Senator

2

Miałam nie lada zagwozdkę, kto ma wygrać przecudowną książkę Zanim zgasną gwiazdy Martyny Senator. Ale zwycięzca może być tylko jeden i jest nim:

Paulyna
"Co trzeba zrobić, zanim zgasną gwiazdy? Spojrzeć na nie, chociaż raz. Nie chodzi mi tu tylko o sens dosłowny, ale metaforyczny. Powinniśmy przeżyć swoje życie tak, by patrzeć się w niebo, zamiast tylko w podłogę. Nie powinniśmy czuć, jakby nasze życie przemykało nam między palcami. Musimy podnieść głowę, spojrzeć w gwiazdy i po prostu zacząć żyć."

Gratulacje! Czekam na e-mail z adresem do wysyłki :D Masz na to 7 dni, po tym czasie wybieram inną osobę ;) 
mój e-mail: aleksandra.s.1.1.3.9@gmail.com

Nie wygraliście? Nie martwcie się! Już za niedługo kolejne konkursy! :D 

sobota, 19 listopada 2016

219. "Głowa pełna duchów" Paul Tremblay

1




Książka, która wywołuję strach, niepokój? Właśnie takiego horroru szukam!

Nowa Anglia, spokój rodziny Barretów zostaje zakłócony przez Marjorie, czternastoletnią córkę. Dziewczyna zaczyna dziwnie się zachowywać. Może to schizofrenia, a może opętanie? Rodzina, która nie radzi sobie finansowo oraz z całą tą sytuacją, sprowadza ekipę telewizyjną i powstaje serial dokumentalny o przypadku tej dziewczyny. O wszystkim, co się dzieje w domu, opowiada nam Merry, młodsza siostra Marjorie. 

Książka jest napisana w nietypowy sposób. Raz mamy teraźniejszość, kiedy Merry spotyka się z bestsellerową pisarką, która chce napisać książkę o jej rodzinie. Raz mamy przeszłość, czyli tę konkretną historię o chorobie dziewczyny. A raz mamy fragmenty bloga, który prowadzi najmłodsza siostra.
Niestety, nie przypadło mi to do gustu. Na początku, często się gubiłam. Nie wiedziałam, gdzie jestem. Na szczęście potem przyzwyczaiłam się do tych skoków w czasie, ale niesmak pozostaje ;)

Jeśli chodzi o całą tę historię Marjorie, była naprawdę ciekawa. Wzbudziła u mnie niepokój. Nie strach, ale niepokój, który podobał mi się i właśnie na to się nastawiałam. Niestety, zakończenie wywołało u mnie niedosyt. Uważam, że brakowało czegoś. Okej, było lekko obrzydliwie i trochę zaskakująco, ale to nie było to. Autor, jakby nagle uciął książkę i dodał zakończenie, o tak, żeby było. 

Jeśli szukacie pozycji, która wywoła u Was dreszczyk emocji i niepokój, to śmiało sięgajcie po Głowę pełną duchów. Z innych powodów nie sięgałabym po tą książkę ;) Osobom ze słabymi nerwami, nie polecam tej książki, ale nie odradzam, bo też nie jest to superstraszna historia ;)

Moja ocena: 3++

Za książkę dziękuję wydawnictwu Papierowy Księżyc


wtorek, 15 listopada 2016

Stosik #20

4

Piętnasty dzień miesiąca, więc pora na kolejny stosik. Teraz jestem na odwyku i kupuję coraz mniej książek :D  

Zdobycze z biblioteki:
1. Ferdydurke - Witold Gombrowicz
Moja lektura do szkoły, przeczytana. Powiem Wam, była to jedna z najdziwniejszych książek, jakie przeczytałam ;)
2,3. Dziesięciu Murzynków, Spotkanie w Bagdadzie - Agatha Christie 
Będąc w bibliotece, zachciało mi się jakiegoś kryminału. ;) 


4. Czerwona królowa - Victoria Aveyard

Od dawna chciałam ją przeczytać i wreszcie znalazłam ją na półce bibliotecznej ;)

5. Anna i pocałunek w Paryżu - Stephanie Perkins

O tej książce też dużo słyszałam i chciałam po nią sięgnąć :)

6. Nieśmiertelni - zbiór opowiadań
Jedno z opowiadań napisała Richelle Mead, więc musiałam ją wziąć :D


Zakupy książkowe:


1. Harry Potter i Przeklęte Dziecko - Jack Thorne

Byłam sceptycznie nastawiona do tej powieści i nie miałam w planach jej kupować, ale okazało się, że w mojej mieścinie będzie oficjalna nocna premiera tej książki. Nie mogłam przepuścić takiej okazji i poszłam i kupiłam :D 
Książka przeczytana i była przyjemna, ale nie jest to ósma część przygód Harry'ego Pottera ;)




2. Mity Rock and Rolla - Gary Graff, Daniel Durchholz


Polowałam na tę książkę od paru lat. Nareszcie w Biedronce była za 10 zł i nie mogłam się powstrzymać :D

3. Gniazdo - Cynthia D'Apriz Sweeney

Książka z wymiany od Agaty z Waniliowe Czytadła <3
Ta okładka <3




 Książki do recenzji:

1. Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu - Joanna Jax

Książka od Wydawnictwa Videograf SA. Jestem w trakcie czytania i jest naprawdę świetna. Niesamowicie się cieszę, że jestem jedną z ambasadorek tej książki i będę miała dla Was parę egzemplarzy :3

2. Miłość niczyja - Maria Jurkiewicz, Sławomir Bogacki

Kolejna książka od Videografu i kolejny patronat, ale na razie cichutko... ;)


3. Andumenia. Przebudzenie - Monika Glibowska

Egzemplarz od Wydawnictwa Poznańskie/Czwarta Strona. Już się nie mogę doczekać lektury :3

4. Śmieszek. Cierpienia młodego Youtubera - Martin Stankiewicz
5. Robert Janowski Przypadki - Robert Janowski

Książki od Znak Literanova. Tych książek, także nie mogę się doczekać :D 


W poprzednim miesiącu nie szalałam z książkami i mam nadzieję, że i w tym miesiącu nie będę kupować za dużo.
Co czytaliśmy z tego, co polecacie? :D

poniedziałek, 14 listopada 2016

Muzyczny poniedziałek #147

0

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy Loenarda Cohena. Uwielbiam jego głos i smutno, że już nie nagra niczego. Na szczęście zostawił nam piękne utwory, które można słuchać i słuchać :)
Poza tym słuchałam też trochę Blues Brothers - na dobry początek dnia ;)

1. Leonard Cohen - Dance Me to the End of Love

2. Blues Brothers - Sweet Home Chicago


Udanego tygodnia!

poniedziałek, 7 listopada 2016