wtorek, 22 sierpnia 2017

"Imagines" opracowanie zbiorowe

1

"To niezliczone małe uczynki nieznanych osób tworzą wielkie chwile ludzkiego postępu."
Sięgając po tę pozycję myślałam, że będzie to lekka i trochę odmóżdżająca lektura. Niestety, po paru opowiadaniach miałam już dość i byłam zirytowana, a nie odprężona. 

Imagines to zbiór 34 opowiadań napisanych przez różnych autorów znanych z portalu Wattpad. Każde opowiadanie jest o innej gwieździe, mam tutaj na przykład Kim Kardashian, Jennifer Lawrence, Emma Watson i wiele wiele innych. 

Każda historia rozpoczyna się słowami "Wyobraź sobie, że ...", jest to typowy zabieg przy tego typu opowieści, czyli Imagines. Imagines to fanfik, w którym sam czytelnik jest głównym bohaterem. Narracja jest prowadzona w drugiej osobie liczby pojedynczej, a dzięki temu czytając można lepiej wczuć się w fabułę. Teoretycznie. Jak już pisałam, książka po czasie zaczęła mnie irytować. Może gdybym czytała jedno opowiadanie na jakiś czas to mniej by mnie denerwowało? Nie wiem. Wiem, tyle, że niemalże każda opowieść była coś w ten deseń: szara myszka spotyka gwiazdę i albo zna go i kocha go od zawsze, on także ją zauważa i zakochuje się w niej, albo bohaterka (czyli czytelnik) nie zna go, ale i tak koniec końców zakochują się w sobie. Czasem były teksty o przyjaźni, ale bardzo niewiele. Ogólnie, bardzo schematycznie i po czasie się to nudzi. Może dla fanki, któreś z gwiazdy, to byłoby super, czytając jak jej idol zakochuje się w niej. To do mnie nie trafiło, bo po prostu nie jestem fanką żadnej osoby, która występuje w tych opowiadaniach. 
Kolejnym minusem jest to, że może były dwie historie, w których narratorem, czyli czytelnikiem jest facet. To bardzo dyskryminujące wobec mężczyzn. Myślę, że są przedstawiciele tej grupy, które chętnie przeczytałoby takie opowiadania. Może fajnym pomysłem, byłoby stworzyć zbiór opowiadań Imagines dla mężczyzn. To wydaje mi się być dobrym pomysłem :D

Ale żeby nie było, w całym zbiorze były 3 opowiadania, które zapadły mi w pamięci i są warte uwagi, według mnie :D 
W opowiadaniu Robienie selfie i obalenie patriarchatu z Kim Kardashian, autorstwa Kevina Fanninga, bardzo podobał mi się pomysł na świat przedstawiony. Jest zakaz robienia selfie, a Kim jest ściganą przestępczynią, właśnie za robienie selfie. Spodobał mi się także pomysł na historię Coś nie z tej ziemi, E. Latimera, coś dla fanów serialu Supernatural, ale nie tylko. Sama nie jestem jakąś wielką fanką tej produkcji, a jednak przypadł mi do gustu ten tekst. A najbardziej podobało mi się opowiadanie Wyjątkowy piątek Scarlett Drake. Miało bardzo dobre zakończenie :D 

Jeszcze irytowało mnie przypisywanie autorstwa, tego zbioru, Annie Todd. Jest tylko jedno jej opowiadanie, a na przykład na lubimyczytac.pl widnieje jako autorka. A przecież oprócz niej są 33 innych autorów. 

Ogólnie ten zbiór opowiadań jest okej. Jeśli tylko lubicie czytać takie opowiadania ;) Ale raczej nie polecam czytania wszystkich historii za jednym zamachem ;)

Moja ocena: 3-


Za książkę dziękuję OMG Books


1 komentarz:

  1. Również spodziewałabym się lekkiej odmóżdżającej lektury :)

    OdpowiedzUsuń