środa, 31 maja 2017

"Cela" Jonas Winner

8"Czym jest życie, jeśli nie łańcuchem złożonym z chwil?"


Co czułam podczas czytanie tej powieści? Niepokój.

Jedenastoletni Sammy przeprowadza się razem z rodziną do Berlina. Jego nowy dom to stara willa z tajemnicą. Pewnego dnia w piwnicy znajduje celę, gdzie przetrzymywana jest dziewczynka. Gdy przychodzi tam kolejny raz, okazuje się, że pomieszczenie jest puste. Chłopiec jest przekonany, że winnym jest ojciec. 

Czytając tę książkę, czułam podobieństwo do Dziewczyny z sąsiedztwa Jacka Ketchuma. Bardzo mroczna, brutalna historia opowiedziana z perspektywy małego chłopca. Brzmi podobnie, prawda? Obie te powieści poruszają tematykę psychiki, ale omawiają zupełnie inne zagadnienia. Cela nie zachwyciła mnie tak jak książka Ketchuma, ale końcówka naprawdę wbija w fotel. I zapewniam Was, że nie domyślicie się tego, jak się skończy ta historia. Naprawdę, za Chiny Ludowe tego nie zrobicie! :D 

Bohaterowie mnie nie zachwycili. Byli po prostu okej. Bardziej wciągnęła mnie fabuła, sama historia, dlatego nie skupiałam się zbytnio na postaciach. Niby są one ważne dla fabuły (w sumie jak w każdej pozycji), ale podczas czytania nie czułam żadnej więzi między mną a nimi. 

Czytając Celę odczuwałam ciągły niepokój. To dobrze, bo takiego czegoś oczekiwałam od tego typu powieści. Poza tym, czułam lekki niedosyt. Wiem, że to jednotomówka i wręcz nie chcę kolejnych części, bo po prostu byłoby tego za wiele. Ale wydaje mi się, że czegoś zabrakło w tej pozycji. Może tej relacji między czytelnikiem a bohaterem?

Nie uważam, żeby to była książka, którą trzeba przeczytać. Ale jeśli lubicie krwawe thrillery i akurat będziecie mieli możliwość przeczytania tej pozycji, to śmiało bierzcie ją. Na pewno Was zaskoczy :)

Moja ocena: 5-

Za książkę dziękuję Aim Media oraz wydawnictwu Initium

8 komentarzy:

 1. Jestem ciekawa tej książki, mam na liście i chciałabym w najbliższym czasie przeczytać! :)
  aga-zaczytana.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyta się ją naprawdę szybko, jeden czy dwa wieczory i już skończone :D

   Usuń
 2. Olu, na pewno sięgnę po tę książkę, by sprawdzić, jak tam z tymi relacjami będzie. Poza tym "Dziwczyna z sąsiedztwa" bardzo mnie poruszyła. Dziękuję za recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się spodoba :D "Dziewczyna z sąsiedztwa" też mnie poruszyła, mimo że "Cela" jest inną powieścią, to jednak czuję wspólny mianownik :D

   Usuń
 3. Chętnie bym przeczytała! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest coś zdecydowanie dla mnie! Nie mogę się doczekać aż przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń