czwartek, 15 września 2016

216. "Rock&Talk" Martyna Walczak - PRZEDPREMIEROWO

4
"Niewiedza i ignorancja zawsze powoduje takie a nie inne reakcje. Im bardziej jesteśmy ignorantami, im mniej wiemy, tym mniej pewnie się czujemy, tym bardziej się boimy, tym bardziej odczuwamy lęk, często przed rzeczami, które w ogóle lękiem nas napawać nie powinny. To ma miejsce praktycznie w całej historii ludzkości. Są ludzie, którzy zawsze będą protestować przeciwko czemuś nowemu, bo będą uważali, że tak jak było po staremu, było bardzo dobrze."

Krzysztof "Grabaż" GrabowskiZbiór wywiadów z osobami z polskiej sceny rockowej? To po prostu z zasady musi być dobre!

W tej publikacji znajdziemy wywiady z artystami (czy zespołami) takimi jak: Palmowski (Call The Sun), Wiraszek (Muchy), Wasio (Ocean), happysad, Tymon Tymański, Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Małasz (Cochise). Martyna Walczak przeprowadziła niektóre rozmowy w ramach swojej pracy magisterskiej. Po jakimś czasie, postanowiła wznowić ten projekt (już z tytułem magistra) i tak powstała książka Rock&Talk.


W pytaniach czuć było, że nie jest to taki typowy wywiad do gazet czy telewizji. Można było wyczuć, że dziennikarkę inspirują Ci ludzie, że coś znaczą w jej życiu (a przynajmniej miałam takie wrażenie). Nie czułam, żeby prowadząca wywiad dostała odgórne wytyczne, jak ma ta rozmowa przebiegać i jakie tematy mają być poruszane. Wywiady Martyny były naturalne, tak jakby po prostu dwie osoby spotkały się na kawie i rozmawiały o muzyce i nie tylko. Coś cudownego! Dzięki temu czytało się przyjemnie i szybko, o wiele za szybko ;)


Dzięki takim, a nie innym pytaniom, nawet ja, osoba, która nie jest na bieżąco z polską sceną rockową (jednak wolę rockowe "starocie", oczywiście lubię posłuchać i nowości, ale więcej słucham starszej niż nowszej muzyki), połapała się o co chodzi w wywiadach. Czasem kojarzyłam fakty, a czasem wywnioskowałam z kontekstu, ale udawało się :D Na marginesie wspomnę, że miałam trochę stracha sięgając po tę książkę, bo "jak nie podołam? Przecież większości osób zbytnio nie kojarzę". Oczywiście, mój strach był bezpodstawny i niesamowicie przyjemnie czytało mi się te rozmowy. A przede wszystkim poznałam kilku artystów, których nie znałam (nie miałam pojęcia, że Paweł Małaszyński ma zespół!). Oczywiście, podczas czytania miałam przeogromną ochotę na słuchanie ich muzyki ;)

Książkę czytało mi się tak dobrze, pewnie dlatego, że rozmowy przede wszystkim kręciły się wokół muzyki. Dowiedziałam się trochę o koncertach, o początkach kariery, o procesie powstawania utworów. Coś cudownego! Temat muzyki, a szczególnie rocka, kręci mnie przeogromnie, więc nic dziwnego, że przypadła mi do gustu ta książka.

Na sam koniec chciałabym wspomnieć o oprawie graficznej, W książce zawarte są także zdjęcia autorki z artystami. Dzięki temu, te wywiady nabrały realizmu czy swojskości, no po prostu uśmiechałam się, gdy widziałam te zdjęcia ;) 

Jedyny minus - za szybko ją skończyłam! Chciałabym czytać i czytać ;) Mam nadzieję, że za jakiś czas powstanie Rock&Talk 2 ;)

Rock&Talk to książka dla fanów polskiej sceny rockowej i nie tylko. To wywiady dla miłośników muzyki i osób, które chcą poczytać o niej. Można także poczytać o życiu i prawdach życiowych - bez patosu, ot, zwykłe rozważania na te tematy. 

Moja ocena: 6 - ulubiona

Za książkę dziękuję wydawnictwu Dygresje (i Cioci Ebi, której już dziękowałam, ale nie zaszkodzi podziękować jeszcze raz ;) )
Facebook wydawnictwa Dygresje
4 komentarze:

 1. Książka wydaje się być ciekawa, więc chętnie po nią sięgnę ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest bardzo ciekawa :D Za jakiś czas może pojawić się konkurs z nią :D

   Usuń
 2. Któż wiedział, że Małaszyński ma zespół? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nawet on sam nie wiedział? :D :P

   Usuń